Gdy kilkanaście lat temu po raz pierwszy zaprosiliśmy najmłodszych na wędkarskie obchody Dnia Dziecka nie podejrzewaliśmy, że skromna i kameralna imprezka przekształci się po latach w duży festyn rodzinny, a ilość chętnych przekroczy nasze możliwości do ich przyjęcia. Dziecięcy uczestnicy zawodów rekrutowali się wtedy spośród córek, synów i wnuczków wędkarzy, a rywalizowano w metodzie spławikowej. Punktowano złowione ryby i na tej podstawie klasyfikowano uczestników. Od początku mieliśmy z tym pewne problemy, bo żal nam było patrzeć na pechowo „przegranych”,  a ich smutek i nam się udzielał. Często też wola walki przesadnie udzielała się opiekunom, którzy dodatkowo niepotrzebnie stresowali dzieci. Na jednym biegunie znajdowali się wyrozumiali i pomocni tatusiowie i dziadkowie, a na drugim…Tu zamilczmy. Zwycięzcy nagradzani byli sprzętem wędkarskim, a smakowite prezenty fundował pierwszy sponsor zawodów, Pan Michał Tochowicz, podówczas właściciel firmy TALENCIK 2. Dla przypomnienia zamieszczamy kilka fotek z pierwszych zawodów Dnia Dziecka…Kto się rozpoznaje?
SONY DSC
31 maja słońce niestety schowało się za niegroźne chmurki, a chłodne, jak na koniec maja powietrze, kazało ubrać się w ciepłą odzież. Już przed godziną 7 rano organizatorzy pakowali potrzebny sprzęt, który wraz z wielką ilością nagród i upominków dowieźli na wyspę w Strefie Rekreacji Januszowice, gdzie miały czekać na najważniejsze osoby dzisiejszego święta - dzieci. Z pewnym niepokojem obserwowaliśmy niebo i pojawiające się chmury, ale na szczęście nie padał z nich deszcz. Prognozy meteorologiczne były co do następnych godzin niejednoznaczne, ale o jakichś większych opadach nie informowały. To właśnie tu, na malowniczej wyspie, po raz kolejny miały się odbyć mini-zawody spławikowe będące początkiem festynu rodzinnego z okazji Dnia Dziecka- wydarzenia, które co roku przyciąga całe rodziny łącząc i integrując pokolenia wokół radości bycia razem i rozwijania pasji wędkarstwa. Powoli pokonując pomost docierały na wyspę kolejne grupy gości niosąc i wioząc potrzebny sprzęt i akcesoria oraz wyposażenie piknikowe. Na początku wydawać się mogło, że nie dotrą wszyscy zarejestrowani, ale wraz z upływem czasu wyspa zapełniła się dziećmi z osobami towarzyszącymi, a nas cieszył unoszący się w powietrzu wesoły gwar i śmiech. Po sprawdzeniu i potwierdzeniu obecności okazało się, że wszyscy zarejestrowani dotarli, co nawet nie zdarza się na naszych regularnych zawodach kołowych! Siedemdziesiątka dzieci wraz z opiekunami stanowiła pokaźna grupę ok. 250 osób.
SONY DSC
SONY DSC
Z konieczności musieliśmy wyznaczyć dość wąskie stanowiska wędkarskie, aby móc pomieścić wszystkich. Przybyłych powitał w imieniu własnym i Zarządu Koła jego Prezes kol. Wiesław Zagrodzki, który przedstawił plan festynu oraz sponsorów: firmy ALMUS, PSB MRÓWKA, AMPLUS i ANIMATORT oraz Urząd Miejski. Po zawodach  natomiast dzieci będą mogły skorzystać z atrakcji przygotowanych przez OSP Słomniki, miejscowy Komisariat Policji oraz wysłuchać koncertu orkiestry dętej „ECHO”. Grupa kilku motocyklistów zaprezentuje potężne maszyny BMW. W uznaniu i z wdzięczności za sponsorowanie festynu i dostarczanie dzieciom atrakcji specjalnymi dyplomami honorowymi 50-lecia Koła PZW Słomniki Zarząd Koła wyróżnił: Państwa Małgorzatę i Wojciecha Starnawskich- właścicieli firmy ALMUS, Panią Joannę Pałka z firmy PSB MRÓWKA, Panią Monikę Motyczyńską - właścicielkę firmy ANIMATORT, OSP Słomniki, Komisariat Policji w Słomnikach oraz Administrację Strefy Rekreacji w Januszowicach na ręce Pani Agnieszki Warchoł.
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
Sprawy organizacyjne przedstawił Wiceprezes d/s Sportu kol. Stanisław Łakomy. Po losowaniu miejscówek każdy uczestnik został wyposażony w pakiet startowy ufundowany przez Koło oraz napoje. Dzieci chętnie też zabierały kolorowe owoce z kartonowych pojemników od firmy AMPULS.  Tak wyposażeni, po zajęciu wylosowanych uprzednio stanowisk, przy pomocy swych tatusiów i mam, rozpoczęli dwugodzinne spławikowanie. Oczywiście z racji wieku czy umiejętności ta pomoc miała różną skalę, ale zaangażowanie i podejście dzieci było imponujące. Z dumą i przejęciem dzierżyli, być może po raz pierwszy w życiu, wędziska i obserwowali unoszące się na pofalowanej wodzie spławiki. Pierwszy drobniutki deszczyk nieco popsuł zabawę po godzinie 10, ale wkrótce ustał i nie był w stanie nikogo zniechęcić do dalszego łowienia. Pojawiło się za to nieco parasoli i kurtek. Rybki brały raczej słabo, choć tu i ówdzie zapinały się ładne karpie i leszcze. Czy też samodzielnie, czy przy pomocy kogoś dorosłego, skutecznie podholowane i podebrane przynosiły radość i emocje. Najmłodsi uczestnicy z przejęciem trzymali w dłoniach swoje pierwsze wędki, zerkając raz na spławik, raz na bardziej doświadczonych opiekunów. Starsi wędkarze, z uśmiechem i cierpliwością, tłumaczyli tajniki zarzucania zestawu, jakby przekazywali coś więcej niż tylko technikę, ale tradycję, którą warto pielęgnować. Drugi, trochę większy deszczyk, również nie sprawił na dzieciach większego wrażania, a pomimo dość chłodnego dnia serwowane przez kol. Staszka i jego sympatyczna żonę lody cieszyły się dużym wzięciem.
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
Po dwu godzinach zakończyliśmy zawody. Komisja przystąpiła do ważenia ryb, których było całkiem sporo zważywszy na krótki czas łowienia i skąpość miejsca. Następnie wszyscy zebrali się pod dachem altany by usłyszeć podziękowania i gratulacje oraz odebrać pamiątkowe medale i upominki. Dzięki wielkiej hojności wspaniałych Sponsorów nagrodziliśmy wszystkich uczestników zawodów. Oprócz wręczanych przez pana Wiceburmistrza Henryka Jończyka medali były do wielkie i cenne paczki upominkowe, w których wręczaniu pomagała Pani Małgorzata Starnawska wraz z córeczką. Dzisiaj, jak co roku z okazji festynu Dnia Dziecka, zwyciężyli wszyscy, którzy zaszczycili nas swa obecnością i ofiarowaniem wspólnych chwil. Dziękujemy i czekamy na Was w naszej wędkarskiej społeczności!
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
Druga część festynu odbywała się w obiektach Strefy Rekreacji. Niebo, jak na zawołanie, przejaśniło się i odsłoniło czekające na naszych Gości słońce. Na dzieci czekała atrakcyjna zjeżdżalnia, popcorn i wata cukrowa oraz sympatyczne animatorki z firmy ANIMATORT. Druhowie słomnickiego OSP, pod okiem naszego Kolegi wędkarza i Prezesa OSP Jana Pluteckiego, przygotowali pokaz nowoczesnych samochodów pożarniczych oraz możliwość sprawdzenia swych umiejętności w celowaniu prądownicą wodną do celu. Nowoczesny radiowóz policyjny z dwiema roześmianymi i sympatycznymi paniami Policjantkami przyciągał swym atrakcyjnym wyposażeniem, a kajdanki sprawiały szczególne zainteresowanie. Potężne motocykle BMW wzbudzały podziw i respekt swą wielkością i wyposażeniem. Wszystko to można było podziwiać i korzystać przy dźwiękach kolejnych utworów orkiestry dętej ECHO, której serdecznie dziękujemy za przybycie i poświęcony czas. Oczywiście dostępne były także stałe atrakcje i oferta Strefy Rekreacji.
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
Czas radosnego świętowania szybko minął. Mamy nadzieję, że pozostawi w uczestnikach miłe wspomnienia i znów spotkamy się za rok, na co czekamy z niecierpliwością. Serdecznie dziękujemy Wam za przybycie, a Waszym Rodzicom i Przyjaciołom za zapewnienie opieki i udział w naszej wspólnej zabawie. Najserdeczniej dziękujemy Helence Starnawskiej, Maksymilianowi Białko, Wiktorii Kłosińskiej, Michalinie Styczeń, Marcelowi Cnota, Cezaremu Kubuśce, Julianowi i Franciszkowi Klanowskim, Elenie i Wiktorowi Żmigrodzkim, Antosiowi, Zosi, Lenie, Amelii, Kai i Zuzi Warchołom, Lilianie i Milenie Purchla, Hubertowi i Hani Marcom, Aleksandrze i Franciszkowi Gajda, Tymkowi Jończykowi, Antoniemu i Franciszkowi Pałka, Alanowi Mariasz, Konstantemu Kawuli, Kacprowi Węgrzynowiczowi, Marcinowi Łojkowi, Bartoszowi Ogarowi, Tymonowi Myśliwcowi, Ksaweremu Piątkowi, Filipowi i Damianowi Kopeć, Szymonowi i Przemysławowi Marosek, Zuzi i Dominikowi Sokół, Patrykowi i Oliwii Samborskim, Jakubowi i Dawidowi Jędrychowskim, Antoniemu Janickiemu, Kacprowi i Klarze Majchrowskim, Amelii i Zuzannie Padlik,  Piotrowi i Wiktorowi Mrugalskim, Marysi Kulesza, Kornelii Grela, Jasi Straszak, Wiktorowi, Amelii i Kubie Madejom, Jakubowi, Gabrielowi i Emilowi Lepiarczykom, Tomaszowi i Maćkowi Trojańskim oraz Kornelowi Kądzieli. Byliście wspaniali i czekamy na Was z niecierpliwością w przyszłym roku. Pamiętajcie!
PANO_1x7
Oczywiście, zawsze gdy pojawia się taka potrzeba, mogliśmy liczyć na przyjęcie i gościnę u Państwa Justyny i Sylwka Warchołów, którzy tym razem otwarli swe włości na poczęstunek dla orkiestry i motocyklistów. Dziękujemy z wdzięcznością i polecamy się na przyszłość!
Dziękujemy serdecznie wszystkim członkom Zarządu Koła i wędkarzom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie festynu, Panom Burmistrzom zaś na kolejną zgodę na korzystanie z obiektów Strefy Rekreacji w Januszowicach. Podsumowując tegoroczny festyn z okazji Dnia Dziecka nieskromnie możemy zaryzykować stwierdzenie, że nagrodzenie naszej organizacji statuetką Słomnickiego Angelusa za organizację ubiegłorocznego Dnia Dziecka w kategorii Najlepsze Wydarzenie było decyzją trafną i sprawiedliwą, co (nieskromnie oczywiście) w pełni i radośnie zaakceptowaliśmy!
Zapraszamy do galerii